15 ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ 36
16 ΚΟΖΑΝΗ 34
17 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 9

Φωκικός-ΑΕ Ποντίων 1-2: τι δήλωσαν οι προπονητές

Κώστας Λίβας (προπονητής Φωκικού): Σίγουρα αυτή η ήττα ήταν εκτός προγράμματος, βρεθήκαμε να χάνουμε στο πρώτο δεκάλεπτο με 2-0, με δύο αδράνειες, σημαντικές μπορώ να πω στην άμυνά μας.

Παρ’ όλα αυτά καταφέραμε και βάλαμε ένα γκολ και μπήκαμε πάλι στο παιχνίδι και χάσαμε πάρα πολλές ευκαιρίες. Μας γύρισε μπορώ να πω σήμερα η τύχη την πλάτη και παρ’ όλο που τα παιδιά προσπάθησαν πάρα πολύ δεν κατάφεραν να γυρίσουμε το αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε, ακόμα είναι αρκετά παιχνίδια. Θετικό είναι που έχασε και η Επανομή. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Ελπίζω να μην ξανασυμβεί αυτό και να φτάσουμε στον στόχο μας που είναι η άνοδος.

Ποτέ δεν είσαι σίγουρος για κάτι και σήμερα υπολογίζαμε να κερδίσουμε, αυτό δεν έγινε. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή, συγκέντρωση και τύχη καμιά φορά για να έρθει το αποτέλεσμα. Δεν στεκόμαστε εδώ, εγώ είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, παρ’ όλα αυτά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου ικανοποιητικό.

Από εδώ και στο εξής μετράνε πάντα οι 3 βαθμοί. Όταν μένεις πίσω με δύο γκολ από το πρώτο δεκάλεπτο, σίγουρα υπάρχει και το άγχος. Προσπαθήσαμε, δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι, συνεχίζουμε…

Γ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ (Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ)

Πιστεύω ότι μπήκαμε πάρα πολύ καλά στο ματς, βάλαμε δύο γρήγορα και όμορφα γκολ. Είχαμε την ευκαιρία δύο φορές που είχαμε αριθμητική υπεροχή στην αντεπίθεση αφού ανοίχτηκε πάρα πολύ ο Φωκικός. Ήμασταν σε δύο φάσεις δύο με έναν και δυστυχώς δεν το εκμεταλλευτήκαμε.

Ήταν ένα ανοιχτό ματς, μετά το 2-1 του Φωκικού τραβηχτήκαμε πολύ πίσω, δώσαμε χώρο στον Φωκικό και κινδυνέψαμε πάρα πολύ. Δεν βρήκαμε τρόπο για 60 λεπτά θα έλεγα να αντιμετωπίσουμε τον Κουμπρόγλου, που πιστεύω ότι ήταν ο κορυφαίος παίχτης του Φωκικού. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την τύχη που μας έλειπε σε πολλά προηγούμενα παιχνίδια που αξίζαμε να φύγουμε με διπλό, όπως την προηγούμενη εβδομάδα με την Αναγέννηση. Σταθήκαμε σε δύο-τρεις φάσεις τυχεροί σε μεγάλες ευκαιρίες του Φωκικού που δεν κατάφερε να βάλει το γκολ της ισοφάρισης.

Είναι πάρα πολύ σημαντικό που νικήσαμε. Ο στόχος μας είναι να μείνουμε στην κατηγορία. Θα το παλέψουμε μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίχτες μας για την μεγάλη προσπάθεια γιατί στο τέλος πιστεύω ήταν θέμα θέλησης και συγκέντρωσης. Θέλω να ευχηθώ όμως και στον Φωκικό που έχει πολύ καλή ομάδα ότι καλύτερο για την συνέχεια, υγεία σε όλους τους παίχτες και στον προπονητή και να πραγματοποιήσει τον στόχο του ο Φωκικός.