16 ΚΟΖΑΝΗ 34
17 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 9

Νίκη για ΑΕ Ποντίων με Κυρτέγο, 1-0 τον Εθνικό Φιλιππιάδας

Τετάρτη, 22 Δεκέμβριος 2010 16:15

Καλές γιορτές θα κάνουν οι παίκτες της ΑΕ Ποντίων που νίκησαν με 1-0 τον Εθνικό Φιλιππιάδας στον αγώνα που έγινε σήμερα στο Α' ΔΑΚ Κατερίνης για τη 15η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League 2.

Η ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δυο καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Σταδιακά, οι Κατερινιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορρόπησαν, πέτυχαν γκολ στο 19' με τον Τσιτλακίδη που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ, και "άγγιξαν" το γκολ στο 44' με τον Βεϊδαμενίδη. Στην επανάληψη, ο Δημήτρης Κυρτέγος σαν άλλος...Άγιος Βασίλης, με γκολ στο 50' μετά από ωραίο συνδυασμό Βελώνη, Τσιτλακίδη και Βεϊδαμενίδη έκανε το 1-0, που ήταν το καλύτερο...χριστουγεννιάτικο δώρο για την ομάδα της Νέας Ζωής. Οι φιλοξενούμενοι μετά προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά μόλις σε δυο περιπτώσεις ανησύχησαν την ΑΕ Ποντίων με τον Λαζαρίδη πάντως να δηλώνει "παρών" τόσο στο σουτ του Γατσέλου στο 53' όσο και στο φάουλ του Δημουλιά στο 62'. Το τελικό σφύριγμα του Καραντώνη βρήκε την ΑΕ Ποντίων και τους περίπου 150 φίλους της να πανηγυρίζουν το "τρίποντο" που τους έφερε στη 10η θέση της βαθμολογίας.

σας έδωσε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε τον αγώνα

ΑΕ Ποντίων Κατερίνης-Εθνικός Φιλιππιάδας

για τη 15η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Football League 2

ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ 1-0 (50' Κυρτέγος)

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

4' Ο Λάππας μετά από πάσα του Δημουλιά, βρέθηκε απέναντι από τον Λαζαρίδη, το πλασέ του όμως, πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της ΑΕ Ποντίων.

8' Σουτ του Γατσέλου, έξω από την περιοχή της ΑΕ Ποντίων, η μπάλα άουτ.

15' Σέντρα του Τσιτλακίδη από δεξιά, σουτ του Βεϊδαμενίδη στην κίνηση, η μπάλα όμως ψηλά άουτ.

19' Ακυρώθηκε τέρμα που πέτυχε ο Τσιτλακίδης για επιθετικό φάουλ πάνω στον Μπαρκώση.

27' Προσωπική ενέργεια και σουτ του Λάππα, από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.

44' Μετά από προσπάθεια και σέντρα του Νάιντου από αριστερά, ο Βελώνης έστρωσε στο Βεϊδαμενίδη, κι αυτός πλάσαρε, με τη μπάλα όμως να φεύγει αούτ.

ΤΕΛΟΣ Α' ΜΕΡΟΥΣ

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΜΕΡΟΥΣ

50' ΓΚΟΛ! 1-0: Βελώνης και Τσιτλακίδης άλλαξαν τη μπάλα, τελικός αποδέκτης ο Βειδαμενίδης, αυτός έστρωσε στον Κυρτέγο που με κοντινό πλασέ νίκησε τον Σταυράκη ανοίγονας το σκορ για την ΑΕ Ποντίων.

53' Σουτ του Γατσέλου, μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.

62' Φάουλ του Δημουλιά από αριστερά, απέκρουσε ο Λαζαρίδης, δε μπόρεσε κάποιος παίκτης του Εθνικού να μπει στην πορεία της μπάλας, και η άμυνα των Ποντίων απομάκρυνε.

90' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.